---
title: Godt mottatt av smørglade kokker
description: Ønsker du å ta klimavennlige valg, men ikke om det går på beskostning av smak eller egenskaper du verdsetter høyt?
image: https://blogg.millsproffpartner.no/hubfs/mIlls%20no%201%20illustrasjon.jpg
---

![Search icon](https://respons.markedspartner.no/hubfs/Customer%20Boilerplate/search_icon.svg)

- [Artikler](https://blogg.millsproffpartner.no/all)
- [Oppskrifter](https://millsproffpartner.no/oppskrifter/)
- [Konsepter](https://millsproffpartner.no/konsepter/)
- [Produkter](https://millsproffpartner.no/produkter/)
- [Videoer](https://info.millsproffpartner.no/kokkeknep-videoer)

[![](https://blogg.millsproffpartner.no/hubfs/Logo/MPP%20Kokkeknep%20Blogg_2022%2c%20v2.png)](https://blogg.millsproffpartner.no/)

- [Om kokkeknep](https://blogg.millsproffpartner.no#om-kokkeknep)
- [Mills Proffpartner](https://millsproffpartner.no/)

# Godt mottatt av smørglade kokker

 Av [Truls Jenker](https://blogg.millsproffpartner.no/author/truls-jenker) 1. februar 2024

[![](https://respons.markedspartner.no/hubfs/Templates/facebook-1.svg)Del](https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=https%3A%2F%2Fblogg.millsproffpartner.no%2Fgodt-mottatt-av-smorglade-kokker)

![mIlls no 1 illustrasjon](https://blogg.millsproffpartner.no/hs-fs/hubfs/mIlls%20no%201%20illustrasjon.jpg?width=1000&height=558&name=mIlls%20no%201%20illustrasjon.jpg)

Ønsker du å ta klimavennlige valg, men ikke om det går på bekostning av smak eller egenskaper du verdsetter høyt? Noen ganger kan det være vanskelig å velge bort eller bytte ut slike råvarer som gir en helt spesifikk smak eller kvalitet på maten du lager. Et eksempel kan være meierismør. Mills №1 Normalsaltet er laget for å kunne tilby deg et produkt som gir det samme sluttresultat både i smak, lukt og kvalitet som om du hadde brukt vanlig smør. Forskjellen er bare at det har 40 % lavere klimaavtrykk enn vanlig meierismør. Mottagelsen så langt tyder på at vi har lyktes. Vil du vite hvorfor?

 

## Mills №1 Normalsaltet er utviklet for fremtidens kjøkken

I Mills drømmer vi om at det i fremtidens kjøkken finnes gode produkter som gjør det mulig å beholde det beste med maten vi er vant til og verdsetter, samtidig som produktene kan bidra til en positiv forskjell for både kropp og klima. Dette var målet med å å utvikle [Mills №1 Normalsaltet](https://millsproffpartner.no/produkt/mills-no1-normalsaltet/) som et alternativ til smør. Et alternativ som har alle egenskapene og smaken som verdsettes ved meierismør. Med sin kombinasjon av klaret smør, rapsolje og kjernemelk har Mills №1 blitt et slik alternativ.  

## Bytt ut, ikke kutt ut

I noen tilfeller er det en utfordring å ta klimavennlige valg om man ikke ønsker å endre for mye på det man bruker i matlagingen til vanlig. Smør kan være et slikt produkt. Det er en råvare med ganske stort klimaavtrykk. Vi vet at mange i serveringsbransjen elsker smaken av smør og de gode bruksegenskapene smør har i matlagingen.

Derfor ønsket vi å lage et alternativ med et lavere klimaavtrykk enn smør, men med akkurat de samme kvalitetene som smør har, både med hensyn til smak og egenskaper. Resultatet er Mills №1 Normalsaltet. Med et klimaavtrykk som er hele 40% lavere enn norsk meierismør har vi gjort det litt enklere å "bytte ut" uten å måtte "kutte ut" det man setter pris på.

## Vi kan ikke bare si "40 % lavere klimavtrykk enn meierismør"

Selvsagt må vi ha et godt dokumentert grunnlag for å si at Mills №1 har et lavere klimaavtrykk enn meierismør. For å være helt sikre på at vi hadde lykkes med å få frem et produkt med lavere klimaavtrykk, fikk vi NORSUS til å kontrollere våre beregninger og bekrefte at Mills №1 Normalsaltet har mer enn 40% lavere klimaavtrykk enn norskprodusert meierismør. Dette kunne de gjøre basert på dataene som de allerede hadde for både Mills og TINE.

Konklusjonen? Ved å bytte ut smør med Mills №1 kan du enkelt bidra til å redusere belastningen på miljøet uten å miste smaks- og bruksegenskapene som du verdsetter med smør.  

## Et enkelt stepp for bedre folkehelse 

I tillegg til klaret smør og kjernemelk, inneholder Mills №1 rapsolje som bidrar til et innhold på hele 36 % umettet fett. Ernæringsmyndighetene anbefaler å redusere inntaket av mettet fett i kosten til fordel for umettet fett. Ved å være bevisst på et lavest mulig innhold av mettet fett i produktene du bruker, bidrar du også positivt til folkehelsen.

Innholdet av umettet fett i Mills №1 gjør også at produktet blir ørlite mykere og lettere å bruke enn produkter med høyere innhold av mettet fett. Du slipper med andre ord å temperere produktet før du skal bruke det. Genialt, ikke sant?

Så, er du en smørglad kokk, bidrar et bytte til [Mills №1 Normalsaltet](https://millsproffpartner.no/produkt/mills-no1-normalsaltet/) til et redusert innholdet av mettet fett i maten du lager til gjestene dine. I tillegg til det, bidrar det også med hele 40% lavere klimaavtrykk enn vanlig meierismør. [Det kan du lese mer om i denne artikkelen om Mills №1 og klimaavtrykk](https://blogg.millsproffpartner.no/food-can-fix-it).

[![CTA Mills No1](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/5132966/879a729e-ed8d-436a-9712-c02e70279eef.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/5132966/879a729e-ed8d-436a-9712-c02e70279eef)

#### Temaer:

[inspirasjon](https://blogg.millsproffpartner.no/tag/inspirasjon), [Kokkeknep](https://blogg.millsproffpartner.no/tag/kokkeknep), [kostråd](https://blogg.millsproffpartner.no/tag/kostråd), [helseråd](https://blogg.millsproffpartner.no/tag/helseråd), [Tips om drift](https://blogg.millsproffpartner.no/tag/tips-om-drift)

![Truls Jenker's photo](https://blogg.millsproffpartner.no/hubfs/Truls-Jenker.jpg)

Av: [Truls Jenker](https://blogg.millsproffpartner.no/author/truls-jenker)

Truls Jenker har jobbet som innholdsutvikler i Mills Proff Partner. Han har bidratt med stor innsikt og kreativitet i arbeidet med å utvikle relevant innhold for å bidra med smarte grep og nyskapende inspirasjon til serveringsmarkedet. I tillegg har han vært ansvarlig for å sikre at all informasjon om produktene til Mills Proff Partner er riktig i alle kanaler på nett og på trykk. Truls er utdannet Diplommarkedsfører med spesialisering i kommunikasjon og har jobbet med merkevarebygging, materiell, tekster og bilder til både forbruker- og proffmarkedet i mer enn 30 år. Han er en ekte matentusiast som kjenner storhusholdningsbransjen i Norge svært godt og som ivrer etter å formidle de gode historiene som kan gjøre kundene våre enda bedre rustet til å by på de gode kundeopplevelsene. På fritiden er Truls en ivrig musikksamler og konsertgjenger. Lurer du på noe om musikk er det bare å spørre han.

[![Hva med potetvafler på menyen?](https://blogg.millsproffpartner.no/hubfs/Potetvaffel%20toppbilde%20artikkel%20potetvaffel.jpeg)](https://blogg.millsproffpartner.no/hva-med-potetvafler-paa-menyen)

### [Hva med potetvafler på menyen?](https://blogg.millsproffpartner.no/hva-med-potetvafler-paa-menyen)

[![Bakt potet – et skikkelig comeback!](https://blogg.millsproffpartner.no/hubfs/loaded%20bakt%20potet%20med%20majo2.jpg)](https://blogg.millsproffpartner.no/bakt-potet-comeback)

### [Bakt potet – et skikkelig comeback!](https://blogg.millsproffpartner.no/bakt-potet-comeback)

[![Kryddersmør – Kjapt, allsidig og kjempegodt](https://blogg.millsproffpartner.no/hubfs/kryddersm%C3%B8r.jpg)](https://blogg.millsproffpartner.no/kjapt-allsidig-kjempegodt)

### [Kryddersmør – Kjapt, allsidig og kjempegodt](https://blogg.millsproffpartner.no/kjapt-allsidig-kjempegodt)

### Om Kokkeknep-bloggen

På Kokkeknep-bloggen hjelper vi deg å begeistre gjestene med god, trygg og bærekraftig mat. Vi skriver for ansatte i serveringsbransjen og har fokus på inspirasjon og økt kunnskap om det å drive sunt både når det kommer til mat og økonomi.

Kokkeknep skrives og drives av Mills Proff Partner. Vi kan bygge på mer enn 130 års erfaring fra matproduksjon til storkjøkken. Den kunnskapen og vårt rikholdige utvalg av oppskrifter deler vi gladelig av. Sammen bidrar vi til god mat, og gjennom den, til bedre folkehelse.

## Vil du motta e-post om nye blogginnlegg?

[Sofienberggt 19, 0558 Oslo](https://goo.gl/maps/HAzMFZ3TsZH2)   
Pb. 4644 Sofienberg, 0506 Oslo  
[millsproffpartner@mills.no](mailto:millsproffpartner@mills.no)   
Sentralbord: 22 80 86 00   
Forbrukerservice: 800 35 036

Mills AS © | [Personvernerklæring](https://www.millsproffpartner.no/personvernerklaering/) |  Cookie-innstillinger